Competition Teams

Our competitive program prepares dancers for high school, collegiate, and professional dance teams. While we aim for first place trophies, our top priority is building a strong, technical dancer.

Important Info

 

  • Competition Staging Schedule posted below:  January 8th @CCHS Auditorium

 

 

 

 

Draper

Mini Prep & Jr Prep 

Feb 24-26: AOS Kickoff Classic @ Thanksgiving Point Barn

March 18-19: Aspire Dance Pro @ Granger High School

Premier Prep

Feb 24-26: AOS Kickoff Classic @ Thanksgiving Point Barn

March 18-19: Aspire Dance Pro @ Granger High School

April 29-30: Utah Dance Review @ SLCC

Pure, Rise, Drive, & Jump 

Feb 24-26: AOS Kickoff Classic @ Thanksgiving Point Barn

March 11-12: Dance America @ Juan Diego High School

March 18-19: Aspire Dance Pro @ Granger High School

April 29-30: Utah Dance Review @ SLCC

 Dare, Edge, Evoke, Risk, Force, & Prime

Feb 17-19: Radix @ Provo Convention Center

Feb 24-26: Intrigue @ Provo Convention Center

March 11-12: Dance America @ Juan Diego High School

March 18-19: Aspire Dance Pro @ Granger High School

April 29-30: Utah Dance Review @ SLCC

Riverton

Petite Prep & Elite Prep

Feb 24-26: AOS Kickoff Classic @ Thanksgiving Point Barn

March 18-19: Aspire Dance Pro @ Granger High School

Bloom & Heart

Feb 24-26: AOS Kickoff Classic @ Thanksgiving Point Barn

March 11-12: Dance America @ Juan Diego High School

March 18-19: Aspire Dance Pro @ Granger High School

April 29-30: Utah Dance Review @ SLCC

Spark, Truth, & Ignite

Feb 17-19: Radix @ Provo Convention Center

Feb 24-26: Intrigue @ Provo Convention Center

March 11-12: Dance America @ Juan Diego High School

March 18-19: Aspire Dance Pro @ Granger High School

April 29-30: Utah Dance Review @ SLCC

 

 

 

Competition Staging Rehearsal Schedule

  • January 8th @ CCHS Auditorium
  • Full dress rehearsal. Bring all the costumes you have recieved.
  • Some costumes will be handed out in Feb, due to shipping delays.

 

8:30-10:15 am   Evoke & Risk

10:00-10:45 am   Force & Prime

10:30-12:15 pm    Dare & Edge

12:00-1:45 pm   Truth & Ignite

1:30-3:15 pm   Premier & Drive

3:00-4:45 pm   Spark & Heart

4:30-5:15 pm   Petite Prep & Elite Prep

5:00-6:30 pm   Bloom

5:15-5:45 pm   Mini Prep

5:45-6:15 pm   Jr. Prep

6:15-8:00pm   Jump, Rise, & Pure